Teknoloji

Önce Japonya, Şimdi İtalya ve İzlanda… Dünyadaki Volkanlar Neden Aniden Faaliyete Geçti?

Yaşadığı deprem fırtınasının nedeni İzlanda okyanus tabanında Ülkenin yakınında meydana gelen volkanik patlamaları gösteriyor. Japonya’da da ülkenin kıyı açıklarında benzer bir olay yaşandı ve binlerce adadan oluşan ülkeye bir ada daha eklendi. Sonunda İtalya’daki Etna yanardağı faaliyete geçti. Peki bu olaylar ülkemizi nasıl etkileyebilir?

Onlarca yanardağ şu anda aktif

Smithsonian Enstitüsü 11 Ekim 2023′Yapılan açıklamaya göre dünya çapında 46 volkan aktifti. Bu yanardağların bir kısmı faaliyetlerini durdururken, yeni yanardağlar faaliyete geçti. İzlanda’da Fagradalsfjall Volkan, depremin ardından volkanik aktivite nedeniyle olağanüstü hal ilan edilmesine neden oldu. İtalya’da EtnaYanardağ yeniden parçacıklar ve duman püskürtmeye başladı.

İzlanda Meteoroloji Ofisi, Reykjanes Adı geçen yarımadada patlama olasılığının arttığını belirterek ülkeyi turuncu alarma geçirdi. Aklıma birkaç gün içinde gerçekleşmesi beklenen patlama geliyor. 2021 yılı getiriyor. 2021 yılındaki patlamanın ardından Avrupa’nın önemli bir bölümünde hava ulaşımı aksadı.

İtalya’nın Sicilya adasında bulunur Etna Ülkenin en büyük yanardağlarından biri. Ülkenin Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü’nden (INGV) yapılan açıklamada, yanardağın güneydoğusundaki bir kraterden kuvvetli bir lav akıntısının meydana geldiği ve küllerin püskürtüldüğü belirtildi. 4500 metre rakım Ulaşıldığı belirtildi. Küller nedeniyle Etna yakınlarındaki yerleşim yerleri küller altında kaldı. Etna, Avrupa’nın en yüksek aktif yanardağı olarak biliniyor.

Japonya’da, eskiden Iwo Jima olarak bilinen, şimdi Iwoto olarak bilinen, yaklaşık olarak 1 kilometre Açık denizdeki volkanik yapının harekete geçmesi yeni bir ada yarattı. Bu bölgede volkan faaliyetleri devam ediyor. Buradaki patlama Temmuz ayında meydana geldi.

İklim değişikliği ve yörünge değişiklikleri yanardağları etkiliyor

Endonezya, Japonya, Rusya, ABD, Papua Yeni Gine Oldukça hareketli bölgeler arasında yer almaktadır. En azından ülkemize yakın lokasyonlarda volkanik patlamalar meydana gelmiyor ancak patlamaların etkisi büyükse başta hava trafiği olmak üzere birçok aksamaya neden olabiliyor.

Aslında her zaman yeni yanardağ faaliyetlerinin ortaya çıkmasına neden olan pek çok faktör vardır. Örneğin dünyanın Kendi ekseni etrafındaki dönüş hızı sürekli değişmektedir. Ayrıca bu hız değişimiyle birlikte dönüş yönü de her zaman biraz değişir. Bu durumun sonucunda yanardağ faaliyetlerinin arttığını gösteren çalışmalar mevcut.

haber-ciftlikkoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu